Pożyczka w obcej walucie – czy jest to warte ryzyka?

Zaawansowane operacje pieniężne są sposobem, w jaki niejedna osoba dorobiła się naprawdę dużego majątku. Niestety, w miarę powiększania się potencjalnych zysków, zwiększa się także ryzyko potencjalnych strat, które poniesiemy w wyniku błędnych decyzji lub niekorzystnych warunków na rynku. Z pewnego dołka finansowego bardzo ciężko jest się podnieść, dlatego to wysoce prawdopodobne, że okazja taka zdarzy się raz na całe życie – czy warto jest postawić wszystko na jedną kartę czy lepiej jest bogacić się powoli i stabilnie? Wszystko zależy od naszego obycia z pieniądzem, a także faktycznej opłacalności takiej inwestycji.

Co wpływa na opłacalność pożyczki w obcej walucie?

Jedną z najpowszechniejszych i najlepiej znanych metod ekspresowego zarobku są pożyczki w obcych walutach, które można bez problemu zaciągnąć nawet bez opuszczania kraju. Operują one na nieco innych zasadach niż standardowe kredyty, które bierzemy w złotówkach – wpływ na nie ma nie tylko narzucone przez bank czy firmę pożyczkową oprocentowanie, ale także zmienna sytuacja na giełdzie walut, która może przełożyć się na nasze zyski lub straty. Podobnie jak każdy inny towar, pieniądze posiadają swoją faktyczną wartość, która regulowana jest przez inne waluty i zależności pomiędzy nimi. Jeśli siła danego pieniądza wzrośnie, w większości przypadków pozostałe osłabną – zjawisko to można wykorzystać, aby kredyt przyniósł nam dochód przekraczający sumę kosztów poniesionych za raty.

Zmiany wartości walut są szczególnie nasilone, jeśli sytuacja na rynku jest niestabilna – wojny handlowe, kryzysy gospodarcze czy gwałtowna ekspansja niektórych korporacji może zaburzyć równowagę pieniędżną. W takich sytuacjach inflacja i deflacja przebiegają znacznie szybciej i są mniej przewidywalne, co stanowi doskonałą okazję dla osób, które nie boją się ryzyka.

Doświadczenia z przeszłości – warto jest uczyć się na cudzych błędach!

Reasumując, ryzyko związane z inwestycją w tego typu pożyczki jest zdecydowanie zbyt duże, aby można zalecić je przeciętnemu biznesmenowi. W przeszłości panował krótkotrwały trend, podczas którego wiele rodzin zdecydowało się na kredyty w frankach, czego konsekwencje odczuwają one do dziś. Każdy, doświadczony ekonomista poradzi, że jeśli nie czujemy się dostatecznie obeznani z giełdą, aby podejmować trafne decyzje bez chwili zawahania, zaciągnięcie pożyczki w obcej walucie może nas przerosnąć i doprowadzić do bankructwa. Jeśli liczymy na szybki zarobek, istnieją setki alternatyw, które są znacznie bezpieczniejsze i bardziej efektywne.