Pożyczka kontra oszczędzanie – jak lepiej zgromadzić pieniądze?

Jeśli chce się podjąć większej inwestycji, należy najpierw znaleźć sposób, aby zgromadzić dostatecznie dużą kwotę pieniędzy. W takich sytuacjach otwiera się przed nami kilka opcji – najbardziej naturalnym sposobem jest stopniowe odkładanie małych sum, licząc, że w końcu uzbieramy wystarczająco oszczędności, aby pokryć swoje potrzeby. Alternatywą są tutaj pożyczki, które można uzyskać za pośrednictwem banku lub wyspecjalizowanej firmy pożyczkowej. Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety, dlatego to do nas samych należy ostateczna decyzja. Przed dokonaniem wyboru warto jest jednak bliżej przyjrzeć się obu tym możliwościom i dobrze je przemyśleć, aby być później w pełni usatysfakcjonowanym z obranej ścieżki. Na co w takim razie należy zwrócić szczególną uwagę?

Efektywne oszczędzanie – czy zyskamy więcej niż w przypadku pożyczki?

Główną zaletą oszczędzania jest fakt, że nie musimy narażać się na dodatkowe odsetki, z którymi zazwyczaj trzeba liczyć się w przypadku kredytów. Posiadane pieniądze są cały czas nasze, dlatego posiadamy pełną dowolność w ich zarządzaniu. Niestety, taki stan rzeczy przekłada się także na pewne utrudnienia, które mogą znacznie uprzykrzyć nam cały ten proces. Tak naprawdę, stałe dysponowanie zebraną kwotą nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ będziemy pod nieustanną pokusą wydania oszczędności na inne, mniej istotne inwestycje. Bez odpowiedniej dyscypliny finansowej nigdy nie uda nam się skutecznie odkładać pieniędzy, dlatego konieczne mogą okazać się specjalne lokaty, które ograniczają możliwości wypłacania z nich środków – dodatkiem są tu pewne wpływy wynikające z ich oprocentowania, dzięki czemu z biegiem czasu, powoli się bogacimy.

Jaka jest przewaga pożyczek nad klasycznym oszczędzaniem?

Niestety, oszczędzanie ma także swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność długoterminowego planowania – w zależności od naszego celu, odkładanie pieniędzy może potrwać miesiąc, rok, a nawet kilka lat, podczas których będziemy musieli zaciskać pasa przy każdej wypłacie. Decydując się na pożyczkę, możemy liczyć na natychmiastowy przypływ gotówki, co pozwala nam na zainwestowanie jej bez zbędnego oczekiwania. Jest to coś więcej niż tylko sposób dla niecierpliwych – w niektórych sytuacjach, błyskawiczne wprowadzenie pieniędzy w obieg może przynieść znacznie większe zyski od zwykłego zamrażania ich na lokacie. Myśląc przedsiębiorczo i podejmując niezbędne ryzyko, jesteśmy w stanie wzbogacić się bardzo szybko – na efekty takie nie można liczyć, jeśli pozostaje się biernym i pasywnym inwestorem.